Nowe czarne punkty na Mazowszu. Sprawdź, gdzie należy uważać!

Samorząd Mazowsza wraz z policją prowadzą akcję oznaczania niebezpiecznych kąpielisk. Takie miejsce to tzw. czarne punkty wodne.

Na terenie Mazowsza dodano w tym roku 4 nowe miejsca, uważane za niebezpieczne:

  • Wierzbicy (pow. radomski, gm. Wierzbica) przy wyrobisku pokopalnianym po cementowni;
  • Krukach (pow. ostrołęcki, gm. Olszewo-Borki) przy wyrobisku pokopalnianym – żwirowni;
  • Słopsku (pow. wyszkowski, gm. Zabrodzie) przy wyrobisku pokopalnianym – żwirowni;
  • Godziszu (pow. garwoliński, gm. Sobolew) przy stawach.

W subregionie płockim do tej pory oznaczono 4 takie miejsca:

  • Rzeka Wisła w Kępie Polskiej (gm. Bodzanów, pow. płocki);
  • Jezioro Górskie – plaża przy Hotelu „Rusałka” w Grabinie (gm. Łąck, pow. płocki);
  • Jezioro Górskie w Nowych Rumunkach (gm. Łąck, pow. płocki);
  • Jezioro Górskie w m. Zaździerz (g. Łąck, pow. płocki)

Oprócz akcji znakowania niebezpiecznych kąpielisk na Mazowszu, samorząd województwa współpracuje z organizacjami pozarządowymi, których jest 11. Otrzymały one środki w wysokości 420 tys. zł m.in na zakup nowego sprzętu ratowniczego, zakup paliwa, czy pokrycie kosztów szkoleń psów ratowniczych. Od 2016 roku przeznaczono już na ten cel ponad 2,1mln zł.

Co robić, gdy widać tonącego?

Na samym początku wymagana jest ocena sytuacji i swoich możliwości. Nie można komuś pomóc samemu, ponieważ zwiększa to liczbę osób zagrożonych utonięciem. Bez odpowiedniego sprzętu oraz liczby osób czasem niemożliwym jest ratunek. Wtedy należy zadzwonić pod 112 i wezwać odpowiednie służby.

W celu próby ratowania najlepiej wykorzystać łódkę, skuter wodny, rower wodny, materac, piłkę plażową – wszystko co zapewni tonącemu utrzymanie się na powierzchni – zaznacza Piotr Lisocki, ratownik i wiceprezes płockiego WOPR.

Pierwsza pomoc i jak ją udzielić?

Gdy tonący znajdzie się na brzegu należy położyć go na wznak na twardym podłożu i sprawdzić czy jest przytomny i czy reaguje, np. nagłos. Jeśli nie to należy:

  • udrożnić drogi oddechowe poszkodowanego i sprawdzić czy oddycha, kładąc jedną rękę na jego czole, a drugą pod brodą i odchylając jego głowę do tyłu;
  • pochylić się nad jego twarzą i spróbować poczuć oddech obserwując czy klatka piersiowa się porusza;
  • jeśli nie oddycha – zrobić 5 wdechów i rozpocząć uciskanie klatki piersiowej wykonując 30 mocnych uciśnięć (splecione dłonie na środku klatki piersiowej) na głębokość 5-6 cm;
  • następnie wykonać 2 wdechy i powtórzyć 30 uciśnięć klatki piersiowej (czynność powtarzamy do przyjazdu karetki lub do odzyskania przytomności przez poszkodowanego).

Czy oznakowanie oraz edukacja w poprawnym udzielaniu pierwszej pomocy przynosi efekty?

W 2021 r. na terenie Mazowsza doszło do 38 utonięć.

W 2020 r. na terenie Mazowsza doszło do 58 utonięć.

Marszałek Adam Struzik przyznaje, że tendencja jest spadkowa, jednak apeluje o ostrożność w trakcie wypoczynku i wybieranie kąpielisk strzeżonych.

TV Mazowsze

TV Mazowsze to lokalna która dostępna jest w sieci Multimedia w województwie mazowieckim oraz łódzkim. Oglądać nas można na kanale 140. Zapraszamy wszystkich do oglądania. Byłeś świadkiem ważnego wydarzenia, masz ciekawy temat napisz do nas kontakt@tvmazowsze.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *