W sierpeckim ratuszu otwarta została nowa wystawa czasowa prac malarza Wojciecha Webera. We wtorek 14 listopada licznie zgromadzona publiczność miała okazję spojrzeć na dawny Sierpc oczami artysty. Ekspozycja „Ludzie, miejsca, czasy w malarstwie Wojciecha Webera” powstała przy współpracy Pracownią Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc.
Stanowi ona malarską opowieść o czasie, który przeminął oraz osobach żyjących już tylko we wspomnieniach. Dopełniają ją zabytkowe przedmioty, archiwalne fotografie, reprodukcje i judaika.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, ośrodków kultury, mediów, środowiska artystycznego, a także rodzina i przyjaciele twórcy. Uczestników wydarzenia powitał Jan Rzeszotarski Dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Podziękował wszystkim osobom i organizacjom, które zaangażowały się w stworzenie wystawy. Głos zabrał też sam artysta. Z wielkim wzruszeniem opowiedział o swojej drodze twórczej i pasji twórczej. Wspominał miejsca i ludzi bliskich swojemu sercu, a przez to stanowiących dla niego od lat niewyczerpane źródło inspiracji.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Wojciech, Maria i Michał Weberowie oraz Jan Rzeszotarski Dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wernisaż stał się okazją do wspomnień i ożywionych rozmów o historii miasta oraz postaciach, które przez dekady kształtowały jego niepowtarzalną atmosferę. Każda z sal, w których przygotowana została wystawa poświęcona jest innej historii, co znalazło odzwierciedlenie w tytułach poszczególnych części wystawy: „Świętości Sierpca”, „Zwykłe domy – niezwykli ludzie”, „Ciekawe historie, ale czy prawdziwe?”, „Za mostem” i „Poza czasem”. Opowiadania ujęte w malarskie ramy kontynuują eksponaty. Ich dobór podyktowany był pragnieniem uczynienia narracji jak najpełniejszą. Wiele z nich nigdy dotąd nie było prezentowanych w przestrzeniach wystawienniczych. Pochodzą one z prywatnych zbiorów twórcy i jego rodziny; Pracowni Dokumentacji Dziejów Sierpca; Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i Muzeum Diecezjalnego im. bł. Abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego w Płocku. Są ściśle związane z tematami prac, dopełniają je i tworzą do nich komentarz. Stanowią one klucz do pełnego zrozumienia wystawy. Klamrą spinającą poszczególne części ekspozycji jest przemijanie czasu – to jak poszczególne momenty, miejsca i ludzie trwają we wspomnieniach, jak drobny przedmiot, rozmowa lub widok pozwalają powrócić do chwil minionych.
Ekspozycję zwiedzać można do 31 maja 2024r. Już teraz serdecznie zapraszamy do odwiedzania ratusza!
Źródło: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Fot. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

