W niedzielę 10 listopada przy dawnym wyrobisku gliny przy ul. Wojska Polskiego w Gąbinie kilkadziesiąt osób ubranych w stroje z epoki wzięło udział w pokazie historycznym, prezentującym wydarzenia z okresu insurekcji kościuszkowskiej.
Powstanie kościuszkowskie to mało znany epizod z naszej historii. Walczący o zachowanie niezależności Polacy, mimo wielu sukcesów militarnych ponieśli klęskę, głównie ze względu na miażdżącą przewagę wroga.
W Gąbinie stacjonowały oddziały Jana Henryka Dąbrowskiego, Antoniego Madalińskiego oraz Józefa Wybickiego. Ten drugi wydał w mieście odezwę do ludności oraz do niemieckich kolonistów o wsparcie działań polskich żołnierzy. Miasto odgrywało strategiczną rolę w planach powstańców, którzy chcieli odciąć część wojsk pruskich, oblegających Warszawę.
Tegoroczne widowisko zgromadziło kilkudziesięciu rekonstruktorów z całej Polski. Oddziały kozackie, rosyjskie, polscy powstańcy czy kobiety i dzieci odtwarzające życie obozowe – byli to mieszkańcy wielu regionów Polski, od Mazowsza przez Lubelszczyznę i Podlasie.
Organizatorem przedsięwzięcia był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Gąbinie, Samorząd Miasta i Gminy Gąbin oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Źródło: Miasto i Gmina Gąbin
FOT. Miasto i Gmina Gąbin