Maj w Muzeum Mazowieckim w Płocku zapowiada się wyjątkowo bogato i różnorodnie. Instytucja przygotowała szereg wydarzeń, które zadowolą zarówno miłośników sztuki, historii, jak i kultury żydowskiej. Wśród majowych atrakcji znajdziemy m.in. spotkanie literackie z Anną Bikont, wernisaż wystawy plakatów Mirosława Łakomskiego oraz Noc Muzeów 2025, podczas której placówka otworzy swoje drzwi dla zwiedzających w godzinach wieczornych.
„Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów” – spotkanie literackie z Anną Bikont
6 maja, godz. 18
Muzeum Żydów Mazowieckich, ul. Kwiatka 7
W tym roku ukazała się najnowsza książka Anny Bikont, zatytułowana „Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów”. Są w niej obecni na przykład Awrom Suckewer i Józef Wulf ocalający skarby światowej kultury i język. Bohaterska Irena Gelblum czująca się samotnie już wtedy, kiedy widzi wyzwolenie swojego miasta, potem stara się być kim innym. Przyszły noblista Roald Hoffman i Icek Lerner, który nie chce się zatrzymać, zanim nie zostaną osądzeni polscy mordercy jego bliskich. Jest też dylemat ocalałych, czy opuścić ojczyznę, skoro niemało jest takich, którzy ich tu nie chcą, nawet pragną skrzywdzić.
Książki Anny Bikont zostały przetłumaczone do tej pory na angielski, francuski, hiszpański, hebrajski, niemiecki, włoski, portugalski, holenderski, szwedzki, czeski i chiński.
Spotkanie poprowadzi Rafał Kowalski.
Wernisaż wystawy „Mirosław Łakomski. Plakat”
8 maja, godz. 17
Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Kolegialna 6 (patio)
Mirosław Łakomski to artysta, płocczanin, urodzony w 1950 r. W latach 1970-1972 pracował jako dekorator w PSS Zgoda Płock – zrealizował tam około stu dekoracji witryn sklepowych. Od początku istnienia Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku (1975) był z nim związany. Początkowo jako specjalista rzemiosł teatralnych, później jako kierownik pracowni malarsko – modelarskiej. W płockim teatrze zrealizował swoje pierwsze projekty scenograficzne do spektakli „Róbmy swoje” Wojciecha Młynarskiego i „Ławeczka” Aleksandra Gelmana. Tu zaczął projektować swoje pierwsze plakaty teatralne.
Noc Muzeów 2025
17 maja, godz. 17
Muzeum Mazowieckie w Płocku i jego oddziały
Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na nocne zwiedzanie! Nie prześpij Nocy Muzeów!
- KAMIENICA ART DECO, KOLEGIALNA 6
Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Kolegialna 6, godz. 17.00 – 24.00, ostatnie wejście – 23.15
- KAMIENICA SECESYJNA, TUMSKA 8
Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Tumska 8, godz. 17.00 – 24.00, ostatnie wejście – 23.15
- X WIEKÓW PŁOCKA, TUMSKA 8
Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Tumska 8, godz. 17.00 – 24.00, ostatnie wejście – 23.15
- Muzeum Żydów Mazowieckich
Płock, ul. Kwiatka 7, godz. 17.00 – 24.00, ostatnie wejście – 23.15
- Spichlerz – dział etnograficzny Muzeum Mazowieckiego w Płocku
Płock, ul. Kazimierza Wielkiego 11 b, godz. 17.00 – 24.00, ostatnie wejście – 23.15
- Gra „Muzealny detektyw”
Oddziały Muzeum Mazowieckiego w Płocku przy ul. Tumskiej 8, Kazimierza Wielkiego 11 b i Kwiatka 7
„Plac Świętej Trójcy” – monodram teatralny Szymona Cempury inspirowany twórczością Brunona Schulza
27 maja, godz. 18
Muzeum Żydów Mazowieckich, ul. Kwiatka 7
Miejscem akcji tego monodramu, za którego inscenizację i realizację odpowiada Oleksandr Overchuk, jest prowincjonalne miasteczko. Bruno Schulz – wybitny prozaik, malarz, grafik i rysownik polski pochodzenia żydowskiego, autor m.in. „Sanatorium pod Klepsydrą” i „Sklepów cynamonowych” – utożsamia je ze swoim rodzinnym Drohobyczem. Szymon Cempura, na co dzień aktor Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, jako Józef jest narratorem, bohaterem, bacznym obserwatorem, postacią, w której z dużym prawdopodobieństwem Schulz ulokował siebie. – Przede wszystkim w literaturze Bruno Schulza mamy do czynienia z rzeczami uniwersalnymi, co w moim przypadku związane było z próbą zrozumienia sensu niewinnych ofiar, i z odnalezieniem się w laboratorium etycznym o skali biblijnej. W podobnej sytuacji każdy przeczyta swój ból na swój sposób – zaznacza Oleksandr Overchuk.
Źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku
Foto: Muzeum Mazowieckie w Płocku
