„Blum/Cieśniewski. A jednak życie” – wernisaż wystawy izraelskiej malarki i graficzki Avivy Blum oraz polskiego malarza Wojciecha Cieśniewskiego.
Wojciech Cieśniewski pochodzi z Działdowa. Jest absolwentem stołecznej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie pracuje do dziś, od dziesięciu lat jako profesor. Powracającym w jego twórczości tematem jest trudna historia własnej rodziny i rodzinnej miejscowości, rozgrywająca się w cieniu faszyzmu i powojennej komunistycznej rzeczywistości. Podejmuje też różne wątki z tragicznej historii XX wieku, wyrażając solidarność z ofiarami prześladowań i totalitaryzmów.
Ich ścieżki zbiegły się w 2022 roku – za sprawą wystawy malarstwa Wojciecha Cieśniewskiego, zorganizowanej w Otwocku w ramach upamiętnienia 80. rocznicy zagłady gett w Otwocku, Falenicy i Rembertowie. Artysta pokazał tam obrazy z cyklu „A jednak życie”, w których odwołuje się do przedwojennych i powojennych fotografii odnalezionych na internetowej stronie, dedykowanej żydowskim mieszkańcom Otwocka. Wśród wystawionych prac była „Wiosna narodu 1948”, zainspirowana fotografią trzech nastoletnich dziewcząt przebywających po wojnie w Domu Dziecka im. Dawida Guzika w Otwocku, do którego trafiały ocalałe żydowskie dzieci. Jedną z dziewcząt z tej fotografii okazała się być Aviva Blum, która o wystawie dowiedziała się z internetowej publikacji… Doszło do spotkania dwójki artystów i zrodzenia się pomysłu pokazania na wspólnej wystawie pejzaży Blum i obrazów Cieśniewskiego dotykających Zagłady.
Wystawę w MŻM będzie można oglądać do 23 sierpnia br.