Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim zaprasza na XV Święto Jana, które odbędzie się 23 czerwca w godzinach 12-19.
Historia Święta Jana w Wiączeminie Polskim ma już swoją wieloletnią tradycję. Stałym punktem tego corocznego wydarzenia jest nabożeństwo ekumeniczne. W programie jest kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych. A także warsztaty “Dawna zabawka ludowa”, które poprowadzi Piotr Rogaliński – obowiązują wcześniejsze zapisy: a.bartosiak@muzeumolock.eu.
Na zakończenie wystąpi Kapela ze Wsi Warszawa -polski folkowy zespół muzyczny, który zasłużył się popularyzując polską muzykę folkową na całym świecie. Grupa wykonuje muzykę na klasycznych instrumentach muzycznych używanych w polskiej tradycyjnej muzyce ludowej. Wykorzystuje także repliki historycznych instrumentów, jak fidel płocka oraz suka biłgorajska. Fidel usłyszeć można m.in. na płytach „Wiosna Ludu” oraz „Wykorzenienie”.
Wstęp wolny.
Program:
godz. 12 – 19 – kiermasz,
godz. 12 – spektakl „W poszukiwaniu dawnego czasu. O zabawkach ludowych w Polsce” – Kapela Odloty w składzie: Miłka Majczyno (skrzypce, śpiew), Teofil Pawłowski (harmonia, bsetla, śpiew), Piotr Rogaliński (baraban, bęben obręczowy, śpiew, scenografia, zabawki)
godz. – 13.15 – ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego pod przewodnictwem ks. Prof. Henryka Seweryniaka z Akademii Mazowieckiej w Płocku, z udziałem ks. Szymona Czejmbora z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Płocku, ks. Romana Batorskiego i ks. Krzysztofa Knycha z Parafii Rzymskokatolickich w Słubicach i Zycku Polskim.
godz. 14 – warsztaty z Piotrem Rogalińskim – dawna zabawka ludowa (obowiązują zapisy: a.bartosiak@muzeumplock.eu),
godz. 15.30 – koncert Kapeli ze Wsi Warszawa,
godz. 17 – występy lokalnych zespołów dziecięcych i młodzieżowych,
godz. 18 – zabawa taneczna przy muzyce kapeli podwórkowej Chłopaki do Wzięcia.
Zdjęcia i informacje: Muzeum Mazowieckie w Płocku