18 kwietnia 2023 roku minęła 50. rocznica śmierci Pabla Picassa (1881-1973), jednego z najważniejszych artystów w historii sztuki. Z tej okazji w Płockiej Galerii Sztuki od 13 do 25 maja 2023 r. będą prezentowane 22 litografie Pabla Picassa z cykl Toros Y Toreros (Byki i torreadorzy), wydane w Paryżu w 1961 r. przez Fernanda Mourlot, w jego słynnej drukarni litograficznej. Cykl stanowił ilustracje do książki, w której obok grafik Picassa, znalazł się tekst torreadora Luisa Miguela Dominguina i esej Georgesa Boudaille’a. Tytuł książki został napisany odręcznie przez Picassa.
Picasso urodził się w Maladze 25 października 1881 roku. Jego ojciec José Ruiz y Blasco był malarzem i nauczycielem sztuki w Maladze i Barcelonie. Swój pierwszy poważny obraz Pablo namalował jako 9-latek. „Le picador” (mężczyzna jadący konno w walce byków) był hołdem dla korridy i zaskakiwał szczegółami, idealną kompozycją i doborem kolorów. Cztery lata później, w 1895 r., Picasso miał swoją pierwszą wystawę w lokalu przy rúa Real nr 20 w mieście portowym A Coruña, jednym z najpiękniejszych miejsc w hiszpańskiej Galicji. W sklepie z parasolami pokazał kilka portretów ludzi i… byków. Wkrótce po tym wydarzeniu rodzina przeniosła się do Barcelony.
Prezentowane w Galerii Kreski grafiki pochodzą z książki, która składa się z 32 stron tekstu i litografii Picassa, odtwarzających trzy szkicowniki z 1959 roku, kiedy to artysta lubił oglądać Dominguina podczas jego walk z bykami na arenach Nîmes, Arles, Frejus i Vallauris. „Toros – Samo słowo ma magię. Otwiera drzwi do świata wyobraźni” – pisał w swoim eseju Georges Boudaille. W swoim cyklu grafik Picasso ukazuje wszystkie kolejne etapy corridy. Litografie z Toros Y Toreros są czarno-białe, w sepii i kolorowe. Wśród najbardziej zdumiewających obrazów znajduje się Chrystus na krzyżu ratujący pikadora przed śmiercią. Dla artysty cykl nie byłby udany, gdyby nie oddał w nim hołdu swojej młodszej o 46 lat żonie Jacqueline. To dla niej stworzył olśniewającą serię kolorowych rysunków. Jacqueline, przedstawioną obok postaci Don Quixote’a, pochodzącej z czasów Velasqueza, możemy podziwiać w strojach z tamtej epoki.
Pablo Picasso to artysta totalny, który namalował około 13,5 tysiąca obrazów, wykonał ponad 100 tys. grafik i rycin, blisko 34 tys. ilustracji, 300 rzeźb i dzieł ceramicznych. W wieku 54 lat zaczął pisać wiersze, jest też autorem dwóch surrealistycznych sztuk. Jeden z najwybitniejszych artystów XX wieku dał początek kubizmowi. Zasłynął jako autor tak głośnych dzieł jak: „Guernica”, „Płacząca kobieta” i powstałego w 1907 roku obrazu „Panny z Avignon”. Zapamiętamy go również dzięki bluzie w bretońskie paski, którą nosił jako symbol wolności.