Co ciekawego Muzeum Mazowieckie przygotowało w marcu?

„Wszystkie drogi…” – historie Żydów ocalonych z Zagłady: wernisaż wystawy z Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie

Muzeum Żydów Mazowieckich

Płock, ul. Kwiatka 7

5 marca, godz. 18.00

 

Historia Zagłady to nie tylko historia tych, którzy zginęli, ale również tych, którzy przetrwali… Na przykładzie losów siedemnastu osób ocalałych z Holokaustu, twórcy tej wystawy edukacyjnej starają się zaprezentować m.in. różne drogi przetrwania i opisać dramatyczne decyzje i niebezpieczeństwa, z którymi każda z tych osób musiała się zmierzyć. Tytuł nawiązuje do słów „Wszystkie drogi wiodły do śmierci…” z wiersza urodzonej w Gąbinie Rejzl Żychlińskiej, wybitnej poetki żydowskiej.

 

Wielu z tych nielicznych, którzy przeżyli, nie chce wracać pamięcią do bolesnych i tragicznych wydarzeń. – Tym większa jest nasza wdzięczność dla tych, którzy zgodzili się opowiedzieć nam o swojej przeszłości, podzielić się swoimi przeżyciami. Co możemy dla nich zrobić? Pamiętać i przypominać o tych wydarzeniach, przekazywać dalej ich przesłanie. Tą wystawą oddajemy hołd tym, którzy przeżyli i czcimy pamięć ofiar – podkreślają twórcy „Wszystkich dróg…”.

 

Podczas otwarcia ekspozycji, którą w MŻM będzie gościła do końca maja br., oprowadzi po niej Marcin Krotla z Działu Edukacji Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie.

 

Promocja publikacji monograficznej „Szkło Huty Niemen”

Muzeum Mazowieckie w Płocku

Płock, ul. Kolegialna 6

7 marca, godz. 17.00

 

Serdecznie zapraszamy na promocję wspaniale wydanej ekskluzywnej publikacji monograficznej „Szkło Huty Niemen” autorstwa wybitnego badacza, historyka sztuki prof. Pawła Banasia.
Wydany przez Muzeum Mazowieckie w Płocku bogato ilustrowany album zawiera historię huty, jej działalności i rozwoju artystycznego oraz charakterystyka wzorów i galanterii z uwzględnieniem stylistyki secesyjnej i art déco.

 

Spotykamy się w auli Muzeum Mazowieckiego w Płocku przy ul. Kolegialnej 6, 7 marca, o godz. 17.00. Wstęp na spotkanie jest wolny.

 

W programie wystąpienie dr Barbary Banaś, córki autora monografii, oraz kolekcjonerów szkła Huty Niemen.

 

Uwaga – w trakcie promocji to piękne wydawnictwo będzie można kupić w cenie 100 zł (w muzealnym sklepiku ta cena wynosić będzie 160 zł).

 

Problematyka wyrobów jednej z najsłynniejszych polskich hut szkła artystycznego w II RP jest bliska działalności Muzeum Mazowieckiego w Płocku, bowiem posiadamy w swych zbiorach blisko 60 zespołów i pojedynczych sztuk obiektów pochodzących z międzywojennej produkcji Huty Niemen. W większości są one prezentowane w Galerii szkła na wystawie stałej „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco” w gmachu przy ul. Kolegialnej 6.

 

Medytacja w muzeum

Spichlerz

Płock,ul.KazimierzaWielkiego11b

10 marca, godz. 11.00

 

Chcesz zacząć medytować, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Dział Etnografii Muzeum Mazowieckiego w Płocku zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Medytacja w muzeum”. Będzie to praktyczny warsztat medytacji prowadzony przez Grzegorza Piaskowskiego wykwalifikowanego nauczyciela medytacji Zen i autora stałej ekspozycji muzealnej ”Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji”

 

Warsztat nawiązuje do tematyki wystawy, której głównym tematem jest buddyzm. Istotą buddyzmu jest medytacja a istotą medytacji jest uważność. To właśnie ten aspekt medytacji trafił do zachodniej psychologii jako metoda terapeutyczna zwana „mindfullness”. Stało się to za sprawą Jona Kabat-Zinna (założyciel Ośrodka Uważności w Medycynie, Opiece Zdrowotnej i Społeczeństwie Wydziału Medycznego University of Massachusetts). Ów profesor medycyny był jednym z założycieli struktur buddyjskiej szkoły Zen Kwan Um, wywodzącej się ze starożytnej koreańskiej tradycji zachowującej ciągłość linii przekazu.

 

Z tą szkołą związany jest również prowadzący warsztat, co jest ważne z uwagi na to, że uczestnicy będą mieli do czynienia z nauczaniem metody wywodzącej się z, uznanej przez inne tradycyjne szkoły buddyjskie, i ugruntowanej tradycji nauczania potwierdzonej certyfikatem.

 

Warsztat zostanie zakończony zwiedzaniem ekspozycji szczególnie pod kątem wiedzy na temat związków sztuki z treningiem umysłu i różnymi praktykami medytacyjnymi. Uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób sztuka obrazuje zasadnicze zagadnienia buddyjskiej filozofii, w jaki sposób ukazuje jakości umysłu realizowane w różnych tradycjach buddyjskiej medytacji.

 

Miejsce: Spichlerz – Dział Etnografii Muzeum Mazowieckiego w Płocku, ul. Kazimierza Wielkiego 11b
Termin: 10 marca 2024 (niedziela) , godzina 11:00
Wstęp: 5 zł, ilość miejsc ograniczona – obowiązują zapisy pod telefonem (24) 262 25 95
Uczestnicy proszeni są o ubranie luźnych spodni, (np. dresowych).

 

„Babel. Człowiek bez losu” – spotkanie autorskie z Aleksandrem Kaczorowskim o jego biografii Izaaka Babla

Muzeum Żydów Mazowieckaich

Płock, ul. Kwiatka 7

12 marca, godz. 18.00

 

Pisarz, dziennikarz i tłumacz Aleksander Kaczorowski – uhonorowany m.in. tytułem Ambasadora Nowej Europy oraz nominowany do Nagrody „Newsweeka” imienia Teresy Torańskiej za książkę o Václavie Havlu; za książkę o pisarzu żydowskiego pochodzenia Ocie Pavlu zdobył Górnośląską Nagrodę Literacką „Juliusz” i był w finale Nagrody Literackiej Nike – napisał książkę o Izaaku Bablu: wybitnym pisarzu i reporterze urodzonym w Odessie (autorze m.in. „Armii konnej”, „Opowiadań odeskich”, „Dziennika 1920”), uważanym za mistrza opowieści, nazywanym „wirtuozem zdań”, zamordowanym na polecenie Stalina. – Mistrzowskie pióro Izaaka Babla przyciąga do jego prozy; wytrwałe poszukiwanie prawdy o pisarzu – do jego biografii autorstwa Aleksandra Kaczorowskiego – podkreśla Aleksandra Buchaniec-Bartczak z Forum Żydów Polskich.

 

Spotkanie poprowadzi Rafał Kowalski.

 

Kiedy w płockim grodzie, przed dwoma wiekami, Jachowicza książkę wydano z bajkami

Muzeum Mazowieckie w Płocku

Płock, ul. Kolegialna 6

21 marca, godz. 17.00

 

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na kolejną odsłonę “Spotkań z historią”. Tym razem świętować będziemy wspólnie 200. rocznicę pierwszego, płockiego, wydania “Bajek i powieści” Stanisława Jachowicza. Wykład na temat ukochanego autora bajek i patrona płockiej ulicy wygłosi dr Marcin Lutomierski, filolog polski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Promocja 23. numeru „Naszych Korzeni”

Muzeum Mazowieckie w Płocku

Płock, ul. Kolegialna 6

28 marca, godz. 17.00

 

Promocja 23. numeru “Naszych Korzeni”, półrocznika Muzeum Mazowieckiego w Płocku poświęconego historii i przyrodzie Płocka i Mazowsza, odbędzie się 28 marca 2024 r., w auli MMP, ul. Kolegialna 6.

 

Będziemy gościć Marka Gierlacha, archeologa, badacza przeszłości Płońska. Wygłosi on prelekcję o rezultatach badań wykopaliskowych zrealizowanych ostatnio w Płońsku.

 

W trakcie promocji będzie można kupić “Nasze Korzenie” w cenie promocyjnej.

 

  1. tomik „Naszych Korzeni” otwiera tekst Sławomira Gajewskiego o mało znanych niejadalnych grzybach, zwanych potocznie „palcami umarlaka”, na które w Płocku można natknąć się w Jarze Pisencja oddzielającym osiedle Podolszyce od Imielnicy i Ośnicy.

Kolejny artykuł, autorstwa Tomasza Kordali, dotyczy archeologii archiwalnej, cieszącej się ostatnio coraz większym zainteresowaniem badaczy. Zawarto w nim uwagi, sformułowane dzięki kwerendom przeprowadzonym w archiwach Towarzystwa Naukowego Płockiego oraz Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, korygujące dotychczasowe ustalenia co do lokalizacji wczesnośredniowiecznego cmentarzyska z grobami w obudowach kamiennych w Staroźrebach.

 

Już po raz jedenasty na wycieczkę śladami podpłockich siedzib ziemiańskich zaprasza nas Zbigniew Grabowski. Tym razem szlak prowadzi do Ciachcina, Brudzenia Dużego i Dziembakowa.

  1. numer „Naszych Korzeni” zamyka tekst Moniki Mańkowskiej, prezeski Płockiego Stowarzyszenia Twórców Kultury, napisany z okazji przypadającej w roku 2023 czterdziestej rocznicy powstania PSTK.

 

 

 

TV Mazowsze

TV Mazowsze to lokalna która dostępna jest w sieci Multimedia w województwie mazowieckim oraz łódzkim. Oglądać nas można na kanale 140. Zapraszamy wszystkich do oglądania. Byłeś świadkiem ważnego wydarzenia, masz ciekawy temat napisz do nas kontakt@tvmazowsze.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *