Czym jest prehabilitacja? I dlaczego jest tak ważna?

Podczas wizyty w gabinecie specjalisty, w którym to proponowany i omawiany jest plan leczenia pacjenta możemy się spotkać z propozycją skierowania do Poradni Prehabilitacji. Jest to nowe pojęcie i dla większości pacjentów i ich bliskich niezrozumiałe.

Prehabilitacja – to szerokie pojęcie oznaczające wcześniejsze przygotowanie organizmu do ciężkiego wysiłku, związanego z dużym obciążeniem fizycznym i energetycznym. To działanie profilaktyczne, które tworzy rezerwy czynnościowe i metaboliczne celem lepszej tolerancji spodziewanego wysiłku i obciążenia. Działanie takie zmniejsza ryzyka powikłań, skraca czasu hospitalizacji i pozwala na osiągnięcie w jak najkrótszym czasie jak najwyższej jakości życia.

Prehabilitacja to działanie kompleksowe, obejmujące cztery podstawowe elementy:

  • Przygotowanie żywieniowe – stosowanie odpowiednio dobranej diety, w tym preparatów żywieniowych i suplementów, celem wyrównania niedoborów żywieniowych, zwłaszcza u pacjentów niedożywionych i wyniszczonych trwającą chorobą;

  • Ćwiczenia fizyczne – Odpowiednio dobrane ćwiczenia mają na celu poprawę ogólnej wydolności organizmu. Wdrożenie odpowiednich ćwiczeń, nawet w niewielkim zakresie, wspomaga procesy anaboliczne, a więc pomagające przywrócić utraconą masę ciała czy wspomóc gojenie.

  • Wsparcie psychologiczne – w tym procesie jest istotne i szczególnie ważne u chorych onkologicznych. Ma ono na celu nie tylko lepsze zrozumienie istoty leczenia, ale również redukcję strachu, stresu przed procedurami medycznymi.

  • Rezygnacja z nałogów – Bardzo istotna jest również rezygnacja z nałogów, szczególnie palenia papierosów, które stanowią jeden z najistotniejszych czynników ryzyka powikłań pooperacyjnych, zarówno bezpośrednich (zapalenie płuc, zakażenie miejsca operowanego), jak i pośrednich (dłuższe pobyty szpitalne, większe ryzyko nieszczelności zespoleń w obrębie przewodu pokarmowego).

Mając na uwadze dotychczasowe badania, wydaje się, że wszelkie aspekty prehabilitacji obejmujące: ćwiczenia, konsultacje żywieniowe z suplementacją białek, wsparcie psychologiczne i zaprzestanie palenia tytoniu przyczyniają się do poprawy wyników leczenia chorych na nowotwory. Wykazano, że stosowanie programów prehabilitacji jest skuteczniejsze niż standardowa opieka nad chorymi na nowotwory przed rozpoczęciem terapii przeciwnowotworowej. Prehabilitacja ma znaczenie nie tylko dla poprawy ogólnej kondycji fizycznej chorego przed leczeniem przeciwnowotworowym, lecz także zmniejsza ryzyko powikłań, redukuje stres i ryzyko depresji oraz poprawia jakość życia, a także pozwala znacznie szybciej wrócić do zdrowia i aktywności społecznej.

Źródło: Biuro Prasowe ORLEN

Fot. Pixabay

Szczegóły już wkrótce w mediach społecznościowych i na kanale 140 Vectra Multimedia

                                      

TV Mazowsze

TV Mazowsze to lokalna która dostępna jest w sieci Multimedia w województwie mazowieckim oraz łódzkim. Oglądać nas można na kanale 140. Zapraszamy wszystkich do oglądania. Byłeś świadkiem ważnego wydarzenia, masz ciekawy temat napisz do nas kontakt@tvmazowsze.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *