Informacja o planach modernizacji tej drogi i likwidacji 32 wyeksploatowanych garaży od dawna jest informacją publiczną. Mieszkańcy dowiadywali się o planach rozbiórki garaży m.in. na spotkaniach w sprawie stworzenia Koncepcji Zagospodarowania Osiedla Skarpa, które odbywały się w 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 18.
Najpierw prezentowano tam wstępną wizję zagospodarowania tej części miasta, potem – przez dwa miesiące – zbierano uwagi, by przedstawić ostateczną koncepcję. Uczestnicy konsultacji – mieszkańcy osiedla – byli za likwidacją starych garaży. Temat rozbiórki tych obiektów był poruszany także na spotkaniach z Radą Mieszkańców Osiedla Skarpa.
Warto wspomnieć, że pierwsze konsultacje, które zaplanowały uporządkowanie osiedla i likwidację tych garaży odbyły się jeszcze przed 2005 r., przy okazji uchwalenia przez Radę Miasta Płocka Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Niektórzy spośród radnych, którzy go przyjmowali, również i dziś sprawują swój mandat w Radzie Miasta Płocka.
Modernizacja ul. Na Skarpie zaczęła się dzięki wydaniu w listopadzie 2022 roku decyzji ZRID – Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej. Została ona wydana z rygorem natychmiastowej wykonalności i z uwagi na ważny interes społeczny. W tej sytuacji przepisy pozwalają nam na przebudowę ul. Na Skarpie i rozbiórkę wyeksploatowanych garaży, niezależnie od tego, kto jest ich właścicielem. Procedura przewiduje wypłatę odszkodowania zgodnie z wyceną.
Miasto Płock jest właścicielem 10 garaży, a ich najemcy zostali ponad miesiąc wcześniej wezwani do ich opuszczenia i opróżnienia do końca kwietnia br.
22 garaże są własnością prywatną. W styczniu br. ich właściciele zostali zawiadomieni o wszczęciu postępowania w sprawie ustalenia odszkodowania. Założono, że w okresie pół roku Urząd Miasta Płocka dokona wyboru rzeczoznawcy, który przeznaczone do rozbiórki obiekty wyceni, a zainteresowani zostaną zapoznani z wyceną i będą mogli się do niej ustosunkować.
Koszty wykonania operatów szacunkowych (czyli opłacenie rzeczoznawcy) pokrywane są ze środków Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. Wojewoda do dziś nie przekazał środków na dokonanie wyceny, poinformował natomiast pisemnie (zresztą wszystkich prezydentów miast na prawach powiatu oraz starostów), że dopiero zamierza ubiegać się o uruchomienie rezerwy celowej z funduszy przeznaczonych na wykonywanie operatów szacunkowych.
Mazowiecki Urząd Wojewódzki nie przekazuje środków na wycenę garaży wystąpiono do właścicieli obiektów o ich udostępnienie w celu sporządzenia dokumentacji fotograficznej, na postawie której rzeczoznawca będzie mógł dokonać oszacowania wartości obiektu. Na przeprowadzenie w/w czynności zaproponowano dwa terminy: 15 maja lub 19 maja. Pismo w tej sprawie zostało wysłane do właścicieli garaży.
Zaplanowana inwestycja wymaga wyburzenia garaży i stąd wezwanie do ich opróżnienia.