Kwietniowe wydarzenia w Muzeum Mazowieckim w Płocku

Muzeum Mazowieckie jak co miesiąc przygotowało dla swoich odwiedzających wiele ciekawych wydarzeń.

 

W obliczu Zagłady. Ewolucja form oporu konspiracji żydowskiej w getcie warszawskim” – wykład dr. Piotra Kendziorka z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie

9 kwietnia (wtorek), godz. 18
Muzeum Żydów Mazowieckich, ul. Kwiatka 7

 

Prelegent w swoim wykładzie chce nakreślić proces przejścia od oporu skoncentrowanego na działalności w sferze politycznej i społecznej konspiracji żydowskiej ku kształtowaniu się koncepcji oporu zbrojnego w getcie. W tym kontekście zamierza przedstawić główne nurty konspiracji żydowskiej i jej specyfikę w porównaniu z polskim ruchem oporu.

 

– Kluczowe znaczenie w moim wystąpieniu miałoby ukazanie czynników zewnętrznych, związanych z polityką nazistowską wobec ludności getta, i wewnętrznych związanych ze zmianami postaw w kręgu politycznie różnych organizacji konspiracyjnych. Nakierowaniem na współpracę w ramach projektu oporu zbrojnego, które doprowadziły do powstania w getcie – podkreśla dr Piotr Kędziorek.

 

Jest historykiem i filozofem, pracownikiem Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie. Zajmuje się historią Żydów polskich w XX wieku i refleksją filozoficzną nad Zagładą. Jest autorem m.in. książek „Antysemityzm a społeczeństwo mieszczańskie” (2005), „Żydowski ruch spółdzielczy w Polsce w pierwszej połowie XX wieku” (2020), „Filozofia wobec Zagłady” (2022).

 

Wernisaż wystawy Dawida Wojtalewicza „Pielgrzym. Malarstwo. Obiekty”

11 kwietnia (czwartek), godz. 17
Muzeum Mazowieckie, ul. Kolegialna 6

 

Dawid Wojtalewicz urodził się 15 grudnia 1989 roku w Gostyninie, a dorastał w Gąbinie. Studiował malarstwo w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii, gdzie uzyskał stopień magistra sztuki z najwyższym wyróżnieniem i nagrodę Hugo Roelandt’a. Wiedzę zdobywał również w Akademii Sztuk Pięknych w Turnhout i w Ateńskiej Szkole Sztuk Pięknych. Odbył staż z ikonopisarstwa na półwyspie Athos pod przewodnictwem Demosthenesa Avramidisa. Na studiach jego nauczycielami byli m.in. Vaast Colson, Bruno van Dyck, Quinten Ingelaere, Alojzy Balcerzak, a promotorami Tina Gillen i Panos Charalambous.

Wojtalewicz zajmuje się malarstwem sztalugowym, ikonopisarstwem, tworzy murale i freski, zwłaszcza o tematyce religijnej i historycznej.

 

Wystawiał m.in. w Muzeum Sztuki Współczesnej w Antwerpii (M HKA), w Paryżu w konkursie Artagon, galerii Verbeeck – Van Dyck w Antwerpii, Art Gallery Mara w Turnhout, Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach, Cranach-Stiftung w Wittenberdze oraz innych zbiorowych wystawach w Belgii, Francji, Grecji, Holandii i w Polsce. Jego murale można zobaczyć m.in. w Gąbinie i na terenie Pałacu w Słubicach.

 

Na wystawie będą prezentowane prace, które powstały na przestrzeni lat w Polsce, Belgii oraz w innych krajach, które artysta odwiedzał. Tytułowy pielgrzym jest motywem często pojawiającym się w obrazach Wojtalewicza. Przemierza on mistyczne krajobrazy, niekoniecznie dające się zidentyfikować geograficznie, niemniej jednak silnie związane z odczuciem konkretnego miejsca, będące malarskim zapisem subiektywnych odczuć towarzyszących artyście w jego realnych wyprawach.

 

Muzyczny dialog na święto Pesach – koncert Adama Wójtowicza, Marka Maciejewskiego i Macieja Milczarka z solistyczną i kameralną muzyką klarnetową

23 kwietnia (wtorek), godz. 18
Muzeum Żydów Mazowieckich, ul. Kwiatka 7

 

Pierwszego dnia święta Pesach zapraszamy na koncert dwóch klarnecistów i pianisty – wykonają wybrane przez siebie utwory muzyki klasycznej, współczesnej i utwory inspirowane tradycją klezmerską.

 

Marek Maciejewski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi, solistą Filharmonii Kaliskiej, założycielem i klarnecistą polskiego zespołu Accorinet Klezmer Band. Występował m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Wojciechem Kilarem i Jerzym Maksymiukiem.

 

Adam Wójtowicz jest uczniem szóstej klasy drugiego stopnia, tegorocznym dyplomantą Państwowej Szkoły Muzycznej imienia Henryka Melcera w Kaliszu. Z kolei Maciej Milczarek natomiast to pianista i klawesynista, który ukończył Akademię Muzyczną imienia Kiejstuta i Grażyny Bacewicz w Łodzi; studiował również w Staatliche Hochschule für Musik w Trossingen. Jest finalistą konkursu muzyki współczesnej Prix Anellie de Man w Amsterdamie.

 

W Muzeum Żydów Mazowieckich wykonają utwory m.in. Karola Kazimierza Kurpińskiego, Carla Marii von Webera, sir Malcolma Henry’ego Arnolda i Béli Kovácsa. Zapraszamy tym bardziej, że klarnet jest bardzo ważnym instrumentem w tradycji żydowskiej – uważa się, że właśnie w klarnecie zaklęta jest żydowska dusza.

 

Źródło: Muzeum Mazowieckie

TV Mazowsze

TV Mazowsze to lokalna która dostępna jest w sieci Multimedia w województwie mazowieckim oraz łódzkim. Oglądać nas można na kanale 140. Zapraszamy wszystkich do oglądania. Byłeś świadkiem ważnego wydarzenia, masz ciekawy temat napisz do nas kontakt@tvmazowsze.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *