Muzeum Mazowieckie przygotowało bardzo szeroką ofertę kulturalną na nadchodzący miesiąc.
Wieczór pieśni patriotycznych „Posłuchaj, wnuczku”
8 listopada, godz. 17
Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Tumska 8
Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą uczcić Święto Niepodległości wspólnym śpiewem na wieczór pieśni patriotycznych „Posłuchaj, wnuczku”.
Spotkamy się 8 listopada, o godz. 17.00 na patio secesyjnej kamienicy przy ul. Tumskiej 8. Wystąpią dla nas uczennice Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Płocku.
— Daria Więckowska wykona utwory: Ignacy Jan Paderewski – „Gdy ostatnia róża zwiędła”, Mieczysław Karłowicz – „Zasmuconej”,
— Dominika Wiśniewska wykona: Ignacy Jan Paderewski – „Chłopca mego mi zabrali”, Jan Stefani, sł. Wojciech Bogusławski – aria Basi z wodewilu Cud mniemany ,czyli Krakowiacy I Górale ( utwór uważany za pierwszą operę narodową)
— Maria Kostetska wykona: Stanisław Moniuszko – „Złota rybka”, Fryderyk Chopin – „Życzenie”.
Akompaniować będzie Paweł Zając.
Przygotowanie wokalne – Izabela Denst-Szydłowska.
Na zakończenie wszyscy zaśpiewamy kilak patriotycznych pieśni (rozdamy teksty). Do zobaczenia w muzeum!
Wstęp darmowy.
Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Płocku.
Oprowadzanie z przewodnikiem po „Kolorach życia” – wystawie polskiego malarstwa
9 listopada, godz. 12
Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Kolegialna 6
Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie „Kolory życia”!!
Naszym przewodnikiem będzie Agnieszka Kaniewska-Płocieniak, kustoszka i edukatorka Muzeum Mazowieckiego w Płocku, znawczyni i wielbicielka sztuki współczesnej.
Agnieszka wprowadzi nas w świat malarstwa Wróblewskiego, Dwurnika i innych, przy okazji przekona nas także, że doświadczenie sztuki współczesnej może być wspaniałą przygodą!
Spotykamy się 9 listopada, o godz. 12, przy Kolegialnej 6. Udział w oprowadzaniu jest darmowy.
„Kolory życia” to 70 dzieł autorstwa znakomitych polskich malarzy XX i XXI w. Wszystkie pochodzą z bogatej kolekcji sztuki Marii i Marka Pileckich, składającej się z malarstwa, grafiki, rzeźby i innych dziedzin sztuk plastycznych. Właściciele kolekcji stale rozwijali ją od niemal czterdziestu lat.
„Kolekcja Pileckich w większości stanowi stylistyczną całość, mimo że znajdują się w niej prace ponad stu trzydziestu artystów. W jej tworzeniu widać ogromne przeżycia duchowe i więzi emocjonalne, z każdym dziełem będącym w jej składzie. Kolekcja Marii i Marka Pileckich ma bardzo poważny atut – budowana jest na emocjach. To właśnie emocje są jej swoistym kręgosłupem i spoiwem” – pisze Zbigniew Buski, kurator wystawy.
Dr Małgorzata Bojarska-Waszczuk zaznacza z kolei, że trzonem kolekcji jest twórczość Jana Lebensteina, Andrzeja Wróblewskiego, Franciszka Starowieyskiego i Henryka Cześnika.
„Cztery wielkie osobowości, różne epoki, odrębna poetyka, inny język wizualny i świat przedstawiony, wspólna jedynie siła ekspresji i moc zamknięta w ich dziełach, każda wypływająca z innego silnego źródła” – pisała w katalogu do wystawy prezentowanej wcześniej w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.
Do obecnej prezentacji zostały wybrane także dzieła Kiejstuta Bereźnickiego, Edwarda Dwurnika, Tadeusza Pfeiffera, Ewy Skaper i Zbigniewa Urbalewicza.
„Wędrówki pieśni. O muzyce chasydów” – wykład dr Agnieszki Jeż z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie
12 listopada, godz. 18
Muzeum Żydów Mazowieckich, ul. Kwiatka 7
Doktor nauk o sztuce Agnieszka Jeż jest absolwentką muzykologii i studiów bibliotekoznawczych na Uniwersytecie Warszawskim oraz stypendystką Uniwersytetu w Tel Awiwie w 2020 roku. Pracuje w Żydowskim Instytucie Historycznym, gdzie zajmuje się opracowaniem żydowskiej literatury religijnej w języku hebrajskim oraz książek w języku jidysz. Interesuje się kulturą żydowską ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z muzyką – zwłaszcza z jej funkcjonowaniem w żydowskiej kulturze w diasporze i w Izraelu. Interesuję ją też taniec i jego obecność w tradycyjnych społecznościach. Jest członkinią Polskiego Forum Choreologicznego, Polskiego Seminarium Etnomuzykologicznego i Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego.
Podczas wykładu opowie m.in. o zjawisku chasydyzmu w Polsce, jego podstawowych założeniach i reprezentacjach w kulturze. Omówi rolę muzyki w życiu tej społeczności, przypisywane jej mistyczne znaczenie. Wyjaśni podstawowe pojęcia chasydzkiego muzycznego imaginarium. Wskaże wpływy i powiązania chasydzkiej muzyki z innymi zjawiskami, obecnymi w kulturze. Zaprezentuję przykłady chasydzkiej muzyki i tańca. Wykład będzie uzupełniony przykładami z literatury, dobraną tematycznie prezentacją oraz nagraniami muzycznymi, co pozwoli osadzić zjawisko w szerszym kontekście i unaocznić omawiane zagadnienia.
Spotkania z historią. Płocka katedra – matka kościołów Mazowsza
13 listopada, godz. 17
Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Kolegialna 6
Serdecznie zapraszamy płocczan i gości naszego miasta do udziału w kolejnym muzealnym wydarzeniu z cyklu „Spotkania z historią”. Tym razem nasze rozmowy będą się toczyć wokół doniosłego jubileuszu 950-lecia diecezji płockiej. Tematem spotkania będzie płocka katedra – matka kościołów Mazowsza, symbol godności diecezjalnej, autorytetu i władzy biskupiej.
Wykłady o najdawniejszych dziejach świątyni, jej atrybutach, architektonicznych przeobrażeniach a także tajemnicach i ciekawostkach skrywanych we wnętrzu budowli wygłoszą znamienici goście w osobach profesora Politechniki Warszawskiej – dr. hab. Roberta Kunkla oraz proboszcza płockiej katedry i wykładowcy historii sztuki w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku – ks. kan. Stefana Cegłowskiego.
Spotkanie, zorganizowane we współpracy Muzeum Mazowieckiego w Płocku i Kurii Diecezjalnej w Płocku, odbędzie się 13 listopada 2024 r. o godz. 17,00 w auli Muzeum Mazowieckiego w Płocku przy ul. Kolegialnej 6.
Wstęp wolny
Wernisaż wystawy „Powieść Chłopi. W 100. Rocznicę wręczenia Nagrody Nobla Władysławowi Reymontowi”
14 listopada, godz. 17
Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Tumska 8
Na wystawie zaprezentowane będą pocztówki z kolekcji Mariana Sołobodowskiego, znanego zbieracza pocztówek, który w swym zbiorze ma już ok. pięciu tysięcy kart.
Jak sam pisze: „Spotkała mnie w 2000 roku duża przyjemność aktywnego udziału w Ogólnopolskim Komitecie Obchodów Roku Władysława Reymonta, jak również w Obchodach Reymontowskich w 2015 roku. Powyższe inicjatywy były podejmowane w hołdzie Reymontowi – pierwszemu nobliście niepodległej Polski. Nikt przed nim w formie literackiej nie opisał tak autentycznie, wnikliwie i barwnie polskiej wsi. W roku 2024, w dniu 13 listopada, przypada 100. rocznica przyznania przez Akademię Szwedzką Nagrody Nobla Władysławowi S. Reymontowi, za arcydzieło literackie Chłopi, będące naszą polską epopeją narodową.
Te wydarzenia zainspirowały mnie do stworzenia kolekcji pocztówek z reprodukcjami wspaniałych dzieł młodopolskich malarzy inspirowanych kulturą ludową”.
Elektronika po żydowsku: Mrcn_Tess i Simon Say live
23 listopada, godz. 20
Muzeum Żydów Mazowieckich
Muzeum Żydów Mazowieckich co roku zaprasza na wydarzenie pod nazwą „Elektronika po żydowsku”. W jego ramach artyści z kręgu muzyki elektronicznej biorą na warsztat dźwięki ze świata żydowskiego. Tak powstają oryginalne kompozycje specjalnie z myślą o tym cyklu, opatrzone efektownymi wizualizacjami. To wydarzenie nie do tańca, lecz chłonięcia słuchem, wzrokiem i sercem.
Podczas poprzednich edycji „Elektroniki…” wystąpili m.in. Bartosz Pejzaż Kruczyński z Warszawy, duet Fisherboyz z Łodzi, Soundscape Mirror z Bydgoszczy, Rave Novak z Poznania, AkaOne i Vidno z Płocka. W tym roku we wspólnym godzinnym występie zaprezentują się Mrcn_Tess i Simon Say: pasjonaci syntezatorów i muzyki elektronicznej z Płocka, związani z kolektywami Palma Records (ten pierwszy) i Lost in Space (ten drugi). Natomiast za oprawę wizualną tego wydarzenia odpowiadać będzie VJ Stupor, czyli Mariusz Pogonowski, aktor Teatru Dramatycznego imienia Jerzego Szaniawskiego w Płocku.
Koncert Dixie Company
28 listopada, godz. 17
Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Kolegialna 6
W 2024 roku Mazowiecki Instytut Kultury prezentuje dziewiątą edycję cyklu „Swing Club na Mazowszu”. Program cyklu „Swing Club na Mazowszu” jest zróżnicowany stylistycznie ─ od jazzu tradycyjnego, poprzez swing, do bardziej współczesnych form jazzowych.
Muzeum Mazowieckie w Płocku w 2020 roku dołączyło do grona stałych partnerów Mazowieckiego Instytutu Kultury w realizacji projektu „Swing Clubu na Mazowszu”.
Trzecim z koncertów w tegorocznej edycji cyklu będzie występ grupy Dixie Company, poznańskiej formacji jazzu tradycyjnego, która od prawie trzech dekad uczestniczy w setkach festiwali i koncertów na terenie Polski, Czech, Francji, Łotwy, Niemiec, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i Węgier. Jest także pomysłodawcą i współorganizatorem Poznań Old Jazz Festival, w którym wzięli udział między innymi legendarny klarnecista Mr Acker Bilk, oraz angielski trębacz Kenny Ball.
Wstęp wolny.
Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury
Współorganizator: Muzeum Mazowieckie w Płocku
Współfinansowano ze środków ZAW STOART
Źródło i zdjęcia: Muzeum Mazowieckie w Płocku

