Dzień Dziecka w skansenie – „Zagadki z olenderskiej chatki” i swobodne malowanie
2 czerwca, godz. 10
Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim
W niedzielę, 2 czerwca, Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim zaprasza najmłodszych na specjalne zwiedzanie szlakiem zagadek i ciekawostek pt. „Zagadki z olenderskiej chatki”. Będzie można wziąć w nim udział przez cały dzień. Nie zabraknie niespodzianek i dobrej zabawy.
Ponadto tego dnia odbędą się warsztaty ze swobodnej zabawy malarskiej – o godz. 11 i godz. 13. Uczestnicy kreatywnie wyrażą siebie i swoje emocje za pomocą farb, bez narzuconego tematu. Podczas zajęć nikt nie będzie ich oceniał, chwalił i pouczał – w myśl metody francuskiego pedagoga Arno Sterna. Zauważył on, że dzieci, kreśląc pierwsze ślady na papierze – niezależnie od środowiska w jakim przebywają – wykonują podobne figury. Zdaniem Sterna te ślady mogą mieć związek z ich pierwotną pamięcią.
Udział w zwiedzaniu jest otwarty dla wszystkich. Natomiast na warsztaty obowiązują zapisy mailowe: a.bartosiak@muzeumplock.eu. Warto założyć swobodny strój, który można ubrudzić. Wszystkie materiały, w tym fartuchy ochronne, będą zapewnione na miejscu.
Zapraszamy do wspólnej zabawy!
Wystawa „HerStories. Losy europejskich Żydówek w XX wieku” – wernisaż połączony z oprowadzaniem
4 czerwca, godz. 18
Muzeum Żydów Mazowieckich, ul. Kwiatka 7
Wystawa została przygotowana w ramach projektu HerStories. Poprzez biografie siedmiu Żydówek – z Niemiec, Polski, Grecji, Hiszpanii, Węgier, Słowacji i Czech – przedstawia liczne aspekty żydowskiej historii w Europie ubiegłego stulecia.
Podążając ich śladami, możemy zobaczyć, gdzie znajdowały się i czego doświadczały w poszczególnych momentach historii: od pierwszych dekad XX wieku, poprzez okres międzywojenny, po mroczne lata II wojny światowej i Holokaustu. Prezentowane historie pozwalają uchwycić perspektywę bohaterek, zmieniające się ich role społeczne, podejmowane przez nie decyzje, strategie przetrwania; także ich światy, które rozpadły się i zostały zrekonstruowane po katastrofie. W ten sposób wyjątkowa indywidualna historia i doświadczenie każdej kobiety, zestawione i splecione z innymi, ukazują złożoność europejskiej żydowskiej historii dwudziestego stulecia.
Powstanie tej wystawy było możliwe dzięki współpracy partnerów: Żydowskiego Muzeum Galicja (Polska), Żydowskiego Muzeum Grecji (Grecja), Centropy (Niemcy, Węgry, Czechy, Słowacja) i Mozaiki (Hiszpania). Wykorzystane materiały pochodzą z zasobów Centropy, kolekcji Żydowskiego Muzeum Grecji i Mozaiki.
Podczas wernisażu „Herstories…” w Muzeum Żydów Mazowieckich oprowadzi po niej Anna Wencel z Działu Edukacji Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie, współkuratorka tej wystawy (razem z Alexandrą Patrikiou).
Spotkania z historią: „Triumfalne narodziny i trudne dzieciństwo polskiego złotego 1924-1927…”
6 czerwca, godz. 17
Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Kolegialna 6
Gościem kolejnego wydarzenia z cyklu „Spotkania z historią” będzie prof. dr hab. Włodzimierz Mędrzecki. W auli muzeum przedstawi wykład o reformie walutowej Władysława Grabskiego z 1924 r. i jej następstwach, zatytułowany „Triumfalne narodziny i trudne dzieciństwo polskiego złotego 1924-1927. Reforma walutowa Władysława Grabskiego i jej ocena w oczach współczesnych”.
Prof. dr hab. Włodzimierz Mędrzecki jest pracownikiem Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Specjalizuje się w historii społecznej XIX i XX w. oraz antropologii historycznej. To także autor wielu publikacji, w tym ostatnio wydanej książki pt. „Odzyskany śmietnik: jak radziliśmy sobie z niepodległością w II Rzeczypospolitej”.
Zapraszamy 6 czerwca do MMP na Kolegialną 6.
Wykład: „Mistyczne wizje Świątyni Salomona. Od kabały do masonerii”
11 czerwca, godz. 18
Muzeum Żydów Mazowieckich, ul. Kwiatka 7
Wykład wygłosi dr Paweł Fijałkowski z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie. To archeolog, historyk i publicysta, doktor nauk humanistycznych. Zajmuje się dziejami Żydów w okresie staropolskim, historią polskiego protestantyzmu, pradziejami Mazowsza, homoerotyzmem w kulturze europejskiej i dziedzictwem masonerii. Jest autorem kilkunastu książek oraz kilkuset artykułów.
Świątynia Jerozolimska została bardzo dokładnie opisana w Starym Testamencie oraz w późniejszych źródłach jako gmach wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta. Niezależnie od tego, co wiedziano o architekturze Świątyni ze starożytnych opisów, w świecie chrześcijańskim i żydowskim rozwinęła się tradycja przedstawiania jej jako budowli kolistej lub – ujmując rzecz szerzej – centralnej. Były to wizerunki o charakterze symbolicznym, odwołujące się do mistycznych wyobrażeń o świecie i prastarych przekonań wiążących doskonałość z kolistością.
Upowszechnienie mistycznej wizji Świątyni Salomona jako centralnego kręgu stworzenia było jednym z efektów rozwoju kabały, która wzbudzała wielkie zainteresowanie w świecie chrześcijańskim. Z kolei chrześcijański nurt kabały był jednym ze źródeł ruchu różokrzyżowców, w którym pojęcie Świątyni zostało wypełnione nowymi treściami. Wraz z narodzinami masonerii Świątynia Salomona stała się motywem przewodnim stworzonego przez ten ruchu obrazu dziejów i etycznych celów ludzkości, osnową wolnomularskiego programu zjednoczenia ludzi różnych narodowości i wyznań.
O tym wszystkim opowie gość Muzeum Żydów Mazowieckich. Wstęp wolny.
Wykład: „Więcej niż widzieć – jak wyobraźnia pomaga nam w odbiorze przestrzeni i jak igra z naszymi zmysłami”
13 czerwca, godz. 17
Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Kolegialna 6
Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na spotkanie autorskie oraz intrygujący wykład zatytułowany „Więcej niż widzieć – jak wyobraźnia pomaga nam w odbiorze przestrzeni i jak igra z naszymi zmysłami”. Wygłoszą go wspólnie Natalia Szcześniak i Radosław Gajda.
Wyobrażone przestrzenie, złudzenia optyczne i fałszywa perspektywa w malarstwie, architekturze i urbanistyce. W jaki sposób dajemy się nabrać na optyczne pułapki? Jak triki percepcyjne pozwalają odkryć ukryte znaczenia i odnaleźć się w przestrzeni wirtualnej i realnej? Na te pytania postarają się odpowiedzieć nasi goście. Znani są m.in. jako twórcy programu popularnonaukowego na YouTube – o architekturze, urbanistyce i sztuce – „GOOD IDEA”.
Pokaz filmu „Czy Lucyna to dziewczyna?” w cyklu „Kino przedwojenne w MŻM”
18 czerwca, godz. 18
Muzeum Żydów Mazowieckich, ul. Kwiatka 7
Tegoroczną odsłonę cyklu – w ramach którego we współpracy z Filmoteką Narodową-Instytutem Audiowizualnym w czerwcu, lipcu i sierpniu MŻM pokazuje filmy polskie sprzed wybuchu II wojny światowej – rozpocznie „Czy Lucyna to dziewczyna?” z 1934 r. w reżyserii Juliusza Gardana.
W tytułową rolę wcieliła się Jadwiga Smosarska, jedna z największych kobiecych gwiazd polskiego kina przedwojennego. Ojciec Lucyny nie zgadza się, by pracowała zawodowo, mimo uzyskania przez nią dyplomu inżynierki. Dziewczyna nie daje za wygraną: w męskim przebraniu uzyskuje posadę technika i zostaje pomocnikiem pewnego inżyniera – w tej roli wystąpił gwiazdor z najwyższej półki, mianowicie Eugeniusz Bodo. Obojgu partnerują m.in. Mieczysława Ćwiklińska i Zygmunt Chmielewski.
Scenarzystą tej komedii filmowej jest Konrad Tom: pochodzenia żydowskiego człowiek-orkiestra zasłużony dla kultury Polski. Pisał scenariusze, reżyserował i grał w ponad czterdziestu polskich filmach – m.in. „Pani mister tańczy”, „Antek policmajster”, „ABC miłości”, „Czy Lucyna to dziewczyna”. Jest twórcą i współtwórcą piosenek, m.in. „Kocha, lubi, szanuje” śpiewanej przez Mieczysława Fogga i „Okey” wykonywanej przez Eugeniusza Bodo. Pisał teksty, występował jako aktor i konferansjer w teatrach i kabaretach w Warszawie. Jest autorem skeczu „Sęk” znanego przede wszystkim z wykonania go przez Edwarda Dziewońskiego i Wiesława Michnikowskiego.
Wernisaż wystawy „Kruchość rzeczy. Ceramika z kolekcji Grażyny i Wiesława Stachurskich”
20 czerwca, godz. 17
Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Kolegialna 6
Ekspozycja urządzona w sali wystaw czasowych MMP będzie zawierała aż 190 obiektów, reprezentujących ceramikę z rodzimych wytwórni. Różnorodne eksponaty pochodzą z okresu od końca XIX w. do początku lat 60. XX w. Są to obiekty wypożyczone, depozytu oraz darowizny Grażyny i Wiesława Stachurskich.
Ich bogata kolekcja powstawała przez kilkadziesiąt lat, począwszy od II wojny światowej. Wtedy to rodzina Stachurskich, mieszkająca w Ostrowcu Świętokrzyskim w pobliżu Ćmielowa zaczęła zbierać produkowaną tam porcelanę. Później, z fascynacji polską ceramiką i poczucia misji, by zachować ją dla przyszłych pokoleń, Wiesław Stachurski wyszukiwał unikalnych eksponatów na targach i w antykwariatach. Zamiłowanie to podzielała jego żona – Grażyna.
Znaczną część kolekcji małżeństwa stanowią dzieła z okresu międzywojennego. Są to wyroby prezentujące zarówno ceramikę artystyczną, jak i ludową. W kolekcji obecne są dzieła w stylistyce secesji, art déco, a także design powojenny. Jest tu wiele obiektów unikatowych.
Wystawę będzie można oglądać do 22 września.
Święto Jana w Wiączeminie Polskim z Kapelą ze Wsi Warszawa!
23 czerwca, godz. 12
Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim
Już po raz piętnasty Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim zaprasza na radosne Święto Jana.
Stałym punktem wydarzenia jest nabożeństwo ekumeniczne. Ponadto w programie będą tradycyjnie warsztaty wicia świętojańskich wianków z ziela i kwiecia oraz kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych.
Na zakończenie wystąpi Kapela ze Wsi Warszawa. To polski folkowy zespół muzyczny, założony w 1997 r. Zespół ogromnie zasłużył się popularyzując polską muzykę folkową na całym świecie, zagrał setki zagranicznych koncertów. Na koncie ma m.in. prestiżową nagrodę BBC Radio 3 Awards for World Music w kategorii „Newcomer” (2004 r.).
Grupa wykonuje muzykę na klasycznych instrumentach muzycznych używanych w polskiej tradycyjnej muzyce ludowej. Wykorzystuje także repliki historycznych instrumentów, jak fidel płocka oraz suka biłgorajska. Fidel usłyszeć można m.in. na płytach „Wiosna Ludu” oraz „Wykorzenienie”.
Wstęp wolny!
Wernisaż wystawy „Tradycyjne zabawki japońskie”
27 czerwca, godz. 17
Dział Etnografii (Spichlerz) Muzeum Mazowieckiego, ul. Kazimierza Wielkiego 11B
Muzeum zaprasza na jedyną w swoim rodzaju wystawę, na której zaprezentowane zostaną tradycyjne zabawki japońskie. Choć nie są traktowane jako dzieła sztuki, stanowią istotną część japońskiej kultury ludowej. Bardzo często z pozoru te drobne przedmioty obrazują wierzenia prostych ludzi. Wiele zabawek spełniało nie tylko jedną rolę – służyły i nierzadko do dziś służą jako talizmany, które miały chronić dzieci od chorób i przynosić szczęście.
Na ekspozycji będzie można zobaczyć jeszcze wiele interesujących obiektów, jak m.in. piękne lalki z drewna czy muszli, barwne piłki z nici, sasanobori – czyli drewniane figurki na postumentach, kiji uma – zabawkę z ruchomymi częściami, efektowne latawce czy bączki o bogatej symbolice związanej m.in. z pieniędzmi.
Nazwa wystawy nawiązuje do książki „Tradycyjne zabawki japońskie” autorstwa Adrianny Wosińskiej, specjalizującej się w tematyce lalek japońskich i właścicielki prezentowanej kolekcji zabawek. Wernisaż wystawy uświetni jej wykład Adrianny Wosińskiej, a książkę będzie można nabyć w sklepiku muzealnym.
Ekspozycję będzie można oglądać do końca roku 2024.




