– Przystępujemy do opracowania nowego programu rowerowego dla Płocka. Zaczynamy w tej sprawie konsultacje. Warto wziąć w nich udział – zachęca prezydent miasta Andrzej Nowakowski.
Płock posiada już taki program rowerowy, który powstał… w 2011 roku, a zaczął obowiązywać rok później. Było to 13 lat temu, kiedy w mieście długość ścieżek rowerowych wynosiła około 10 kilometrów. Od tego czasu wszystko się zmieniło. Powstał cały system dróg i szlaków rowerowych, które po zsumowaniu dają długość blisko 100 km. Wkrótce zostanie on wzbogacony, ponieważ zdobyliśmy unijną dotację w wysokości 67 mln zł z Unii Europejskiej, która pozwoli rozbudować istniejącą infrastrukturę rowerową o kolejne 11 km. Cała inwestycja, na którą będzie się składać m.in. budowa kładki pod starym mostem, będzie kosztować według szacunków 78,8 mln zł.
Budowa tego systemu dróg dla rowerów okazała się sukcesem i przyciągnęła rowerzystów. Płocczanie licznie zaczęli korzystać z tras rowerowych. W krajobraz miasta na stałe wrósł (powstały w 2018 roku) System Roweru Miejskiego, który oferuje 310 jednośladów, rozlokowanych na 31 stacjach. Urządziliśmy parkingi typu park&ride oraz uzupełniliśmy infrastrukturę towarzyszącą o nowe stojaki rowerowe, stacje napraw rowerów, czy podpory przy skrzyżowaniach. W 2012 roku nie było też hulajnóg, których użytkownicy korzystają dziś intensywnie ze ścieżek rowerowych, ani tak dużej liczby rolkarzy.
Zatem najwyższy czas na opracowanie nowego programu rowerowego dla Płocka, aby spełniał on wymagania, jakie przy projektowaniu dróg rowerowych stasuje się na Zachodzie Europy, np. w krajach, w których rower jest powszechnie wykorzystywanym środkiem transportu. Są to m.in. zasada bezpieczeństwa, która wymaga ograniczenia do minimum ryzyka zderzeń rowerzystów z samochodami i konfliktów z pieszymi, czy zasada bezpośredniości oznaczającej, że połączenia rowerowe mają być możliwie najkrótsze. A także zasada wygody, kiedy to połączenia te zapewniają szybką podróż i ograniczają wysiłek fizyczny.
Wszyscy, którym bliska jest tematyka rowerowa i którzy chcą mieć wpływ na kształt nowej strategii rowerowej mogą napisać do Urzędu Miasta na specjalnie utworzoną skrzynkę pocztową: rowerowy@plock.eu . Można przesyłać pomysły, uwagi i spostrzeżenia dotyczące kształtu nowego programu rowerowego.
Zapraszamy również do wypełnienia ankiety rowerowej: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScaCl8Or2pQuc5Kgy987QajQ327sQbdn8hgvRecwKP-2lO2-A/viewform?usp=header
Będzie ona aktywna do końca maja.
Źródło: Urząd Miasta Płocka
Foto: pixabay.com