Oferta Muzeum Mazowieckiego na maj

Muzeum Mazowieckie w Płockie przygotowało bogatą ofertę dla odwiedzających w maju.

 

 

 Wernisaż wystawy „Ofiary zbrodni w Ponarach pod Wilnem 1941-1944”

11 maja, godz. 13
Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Kolegialna 6

Wystawa pt. „Ofiary Zbrodni w Ponarach pod Wilnem 1941-1944” rozpisana jest na 15 rollupów, przygotowanych przez Przemysława Namosołka – członeka Zarządu Głównego i Wiceprezesa Oddziału Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej i wiceprezesa Stowarzyszenia Rodzina Ponarska.

Wystawa poświęcona Zbrodni Ponarskiej i jej ofiarom po raz pierwszy zaprezentowana była we wrześniu ub. r. na Targu Węglowym w Gdańsku oraz w czasie Uroczystości Ponarskich, także we wrzesniu ub. r, w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Wystawa powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzina Ponarska i została sfinansowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.  Większość fotografii zamieszczonych na planszach nie była nigdzie wcześniej publikowana. Zaprezentowane są m.in. zdjęcia 19 ofiar zbrodni: żołnierzy Armii Krajowej, członków Związku Wolnych Polaków, zakładników zamordowanych 17 września 1943 r. i innych polskich ofiar.

W Płocku ekspozycję będzie można obejrzeć w małej sali wystaw czasowych przy ul. Kolegialnej 6. W programie wernisażu, 11 maja, są dwa wystąpienia:

— Przemysław Namsołek, wiceprezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska, „O Zbrodni Ponarskiej”,

— Maria Wieloch, prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska, „30 lecie istnienia Stowarzyszenia Rodzina Ponarska”.

Wstęp na wystawę wolny.

 

 

Łempicka, Muter, Szapocznikow… Spotkanie literackie z Sylwią Zientek

14 maja, godz. 18
Muzeum  Żydów Mazowieckich, ul. Kwiatka 7

Tamara Łempicka, Erna Rosenstein, Alina Szapocznikow, Mela Muter, Estera Karp… Polskie artystki pochodzenia żydowskiego są bohaterkami książki „Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn” Sylwii Zientek – zbioru opowieści o dwudziestu polskich artystkach od epoki oświecenia po wiek XX. To kobiece postacie „wybitne i podziwiane, ale też nieodkryte i zapomniane”.

Książka swoją premierę miała w listopadzie 2023 roku; dołączyła do innych autorstwa tej pisarki dotyczących sztuki, m.in.: „Polki na Montparnassie” (2021 r.) i „Luna i Modigliani” (2022 r.). Publikacje Sylwii Zientek zawierają często  odniesienia do malarstwa, muzyki i fotografii. Jej teksty można przeczytać m.in. w „Pismo. Magazyn Opinii” i „Wysokich Obcasach”.

Spotkanie poprowadzi Rafał Kowalski.

 

 

Spotkanie z pisarką Anną Fryczkowską, autorką „Sagi o ludziach ziemi”

16 maja, godz. 17
Spichlerz Muzeum Mazowieckiego w Płocku, ul. Kazimierza Wielkiego 11 b

Anna Fryczkowska jest kobietą wielu talentów. Pracowała jako aktorka pantomimy, nauczycielka włoskiego, tłumaczka, dziennikarka, scenarzystka seriali telewizyjnych. Jest absolwentką italianistyki i studiów genderowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz scenariopisarstwa na łódzkiej filmówce. Nominowana do Nagrody Literackiej Gryfia za „Równonoc” inspirowaną tajemniczymi zaginięciami czwórki chłopców w latach 90. w zachodniopomorskim.

Tematem spotkania w Spichlerzu będzie głównie „Saga o ludziach ziemi”, która ukazała się dotychczas w dwóch tomach – „Wpatrzeni w niebo” oraz „Czas rumianku”. Oba przedstawiają losy rodziny mieszkającej na Kujawach. Tłem dla nich są słowiańskie zwyczaje, chłopskie święta, bunty kobiet i mężczyzn.

Pierwszy tom rozpoczyna się w roku 1816, kiedy to na Kujawach wybucha epidemia przywleczona przez rosyjskie wojska. Do jednej z wymarłych wsi dziedzic sprowadza nowe ręce do pracy. Osiedlają się tam Antek i Hanka, młode chłopskie małżeństwo. Liczą na lepszy los: większy kawałek pola, mniejszą pańszczyznę. Walczą o swoją pozycję w nowej społeczności, uniezależnienie od dworu, uczą się nowinek od holenderskich osadników.

Drugi tom otwiera rok 1852. Świat zaczyna wówczas mocno przyspieszać, ale na Kujawach czas nadal płynie swoim rytmem. Tutaj słowiańskie wierzenia jeszcze ciągle mieszają się z chrześcijaństwem, chłopi nadal szukają sposobów na przetrwanie, a dziedzic, jak zawsze, oczekuje szacunku.

Trzeci tom ukaże się już we wrześniu.

Wstęp na spotkanie jest wolny!

 

 

Fot.: Muzeum Mazowieckie w Płocku

TV Mazowsze

TV Mazowsze to lokalna która dostępna jest w sieci Multimedia w województwie mazowieckim oraz łódzkim. Oglądać nas można na kanale 140. Zapraszamy wszystkich do oglądania. Byłeś świadkiem ważnego wydarzenia, masz ciekawy temat napisz do nas kontakt@tvmazowsze.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *