„Opowieści” to tytuł interdyscyplinarnego projektu artystycznego realizowanego w latach 2023 i 2024 przez Muzeum Mazowieckie w Płocku w partnerstwie z Kunstbanken Senter for Samtidskunst, ośrodkiem kultury w norweskim Hamar.
Projekt finansowany z Funduszy Norweskich i EOG. Inspiracją dla niego jest twórczość Franciszki i Stefana Themersonów, awangardowych artystów, związanych z Płockiem i cenionych na całym świecie. Płockie muzeum od roku 2021 prezentuje wystawę stałą poświęconą ich postaciom zatytułowaną „Galeria Themersonów”.
Patronat dwójki wybitnych artystów jest istotny w kontekście interdyscyplinarności ich działań – Stefan i Franciszka zajmowali się m.in. m.in. filmem eksperymentalnym, animacją, malarstwem, grafiką, wydawnictwami, literaturą, w tym poezją semantyczną, teatrem, scenografią, operą, książkami dla dzieci, filozofią, fotografią eksperymentalną.
Niezwykle ważny jest dla nas także równocześnie lokalnego i światowego wymiaru ich dorobku. Stefan Themerson dzieciństwo i młodość spędził w Płocku, gdzie wychowała się też matka Franciszki, ale znaczną część życia para mieszkała w Anglii i Francji.
Skąd tytuł „Opowieści”?
Opowiadanie historii to najstarszy sposób komunikowania się między ludźmi jako istotami społecznymi. Historie te można opowiadać na różne sposoby. Ludzie lubią słuchać opowieści, ponieważ jest w nich prawdziwe życie. Każda osoba i każde dzieło sztuki nosi w sobie historię. Tworząc sztukę dzielimy się z innymi naszym doświadczeniem, uczuciami, wiedzą. .Otwierając się z całą szczerością budujemy zaufanie, które jest podstawą prawdziwej i owocnej współpracy. W projekcie tytułowe „Opowieści” pełnią rolę uniwersalnego języka (sposobu), za pomocą którego partnerzy proponują wzbogacenie doświadczeń uczestnictwa w sztuce, jej rozumienia, odbierania, tworzenia. Tematyka opowieści jest wszechogarniająca, zrozumiała/dostępna dla wszystkich i włączająca. Zaczynając od jednostki dochodzimy do uniwersalności. Sztuka posiada nieodłączną cechę nawiązywania komunikacji/przekazywania informacji, nadając inny status naszemu doświadczeniu.
Najważniejszymi wydarzeniami projektu „Opowieści” w Polsce będą:
— Festiwal Performance (19 – 22 lipca 2023 roku, Muzeum Mazowieckie w Płocku), w którym udział weźmie 30 artystów działających w przestrzeni sztuk performatywnych z całego świata (Polska, Ukraina, Austria, Niemcy, Włochy, Norwegia, Szwajcaria, Izrael, Wielka Brytania). Będą to m.in. Marylin Arsem (USA), Nigel Rolfe (Wielka Brytania/Irlandia), Alastair MacLennan (Irlandia Północna), Joanna Rajkowska Polska), duet VestAndPage (Niemcy/Włochy).
— Wystawa Designu Norweskiego (10 sierpnia – 15 października, Muzeum Mazowieckie w Płocku), prezentująca prace ośmiu norweskich artystów współczesnych specjalizujących się w szkle, tekstyliach, ceramice i biżuterii.
— Wystawa Multimedialna (7 listopada – 31 grudnia, Muzeum Mazowieckie w Płocku), prezentująca trzy nowe prace Grzegorza Rogali, Leigh Singera i Victorii Sary Davis. Będą to połączenia instalacji artystycznych ze sztuką efektu wizualnego.
Tym trzem wydarzeniom towarzyszyć seminaria, warsztaty, spotkania, dyskusje i pokazy filmowe.
Podobne działania podejmowane będą w norweskim Hamar.
Konferencja otwierająca projekt zaplanowana jest na 21 kwietnia (godz. 12) w Muzeum Mazowieckim w Płocku przy ul. Kolegialnej 6.