Muzeum Mazowieckie w Płocku przygotowało dla swoich odwiedzających szereg wydarzeń w nadchodzącym miesiącu. Serdecznie zachęcamy do wzięcia w nich udziału.
Wystawa „Tadeusz Zaremba (1940 – 2013). Konserwator zabytków, muzealnik, artysta malarz”.
Wernisaż rozpocznie się 1 lutego o godzinie 17.00 w sali wystaw czasowych przy ul. Kolegialnej 6 w Płocku. Wstęp jest darmowy.
Wystawa potrwa do 1 kwietnia 2024 roku.
Będzie to wernisaż wystawy monograficznej, która przedstawi muzealny i artystyczny dorobek Tadeusza Zaremby – wieloletniego pracownika Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Zaremba był konserwatorem zabytki oraz realizował projekty aranżacji wnętrz pomieszczeń użytkowych na terenie Płocka.
Na wystawie znajdą się obrazy z kolekcji rodziny, zbiorów muzealnych i Towarzystwa Naukowego Płockiego. Będzie można też zobaczyć mało znane płótna autorstwa Tadeusza Zaremby namalowane na przełomie lat 60. i 70. XX wieku.
Całą wystawę dopełnią projekty plakatów, które „Tadeusz Zaremba wykonał do wystaw czasowych organizowanych w MMP, projekty medali dla miasta Płocka, które od 1975 zostało stolicą województwa oraz prace wykonane podczas studiów na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu”.
Kuratorem wystawy będzie Szymon Zaremba.
Wykład „Berlinka – ikonograficzne archiwum z kolekcji przedwojennego Żydowskiego Muzeum w Berlinie”.
Prelekcja odbędzie się 6 lutego, o godzinie 18.00 w Muzeum Żydów Mazowieckich przy ul. Kwiatka 7.
W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku, tzw. noc kryształowa, zlikwidowane zostało Żydowskie Muzeum w Berlinie, a jego liczne zbiory rozproszyły się po świecie lub całkowicie zaginęły.
Ocalało ikonograficzne archiwum: ponad cztery tysiące plansz, na których zostały umieszczone fotografie, ryciny i rysunki. Szeroko ilustrują przedwojenną sztukę i kulturę żydowską. Zbiór ten, zwany potocznie „Berlinką”, po II wojnie światowej został odnaleziony w niemieckim magazynie na Śląsku i przekazany Żydowskiemu Instytutowi Historycznemu im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie.
– Ma wyjątkową wartość. Stanowi ślad po działalności instytucji, która jeszcze niedługo przed Zagładą dokumentowała żydowskie dziedzictwo kulturowe – podkreśla Marta Kapełuś: historyczka sztuki, kulturoznawczyni, kuratorka wystaw, absolwentka Instytutu Kultury Polskiej i Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną na stołecznej Akademii Sztuk Pięknych. Nasza prelegentka pracuje w ŻIH-u jako zastępczyni kierownika tamtejszego działu sztuki.
Monodramat teatralny „Do Polski” w wykonaniu Sławomira Hollanda na podstawie poematu Abrahama Suckewera.
Występ odbędzie się 20 lutego, o godzinie 18.00 w Muzeum Żydów Mazowieckich przy ul. Kwiatka 7.
Sławomir Holland jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie-Wydziału Aktorskiego we Wrocławiu. Współpracował z teatrami warszawskimi, wśród nich z Teatrem Ateneum. Wziął udział w blisko 150 filmach i serialach, współpracował m.in. ze Stevenem Spielbergiem, Agnieszką Holland, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim. Również z Krzysztofem Pendereckim, który zaprosił go m.in. do wykonania partii Narratora w swoich utworach „Siedem bram Jerozolimy” i „Pasja św. Łukasza”. Nagrywa audiobooki i pracuje w dubbingu.
W MŻM wystąpi w wyreżyserowanym przez siebie (pod opieką Jolanty Denejko) monodramie „Do Polski” Abrahama Suckewera. Ten wybitny poeta języka jidysz urodzony w Smorgoniach (wtedy Polska, obecnie Białoruś), w czasie II wojny światowej ukrywany przez polską chłopkę członek konspiracyjnej organizacji zbrojnej w getcie wileńskim, wielbiciel twórczości m.in. Bolesława Leśmiana i Cypriana Kamila Norwida, laureat wielu nagród w Izraelu, nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – napisał ten poemat jako przepełnione miłością i goryczą pożegnanie swojej ojczyzny, jej skarbów, krajobrazu, kultury, literatury, języka.
Sławomirowi Hollandowi podczas występu w MŻM będzie towarzyszył klarnecista Michał Górczyński, twórca muzyki do tego monodramu.
Wydarzenie zorganizowane jest z myślą o 84. rocznicy likwidacji płockiego getta, która rozpoczęła się w nocy z 20 na 21 lutego 1941 roku.