Przedwojenny film czy nauka młynarstwa – oferta Muzeum Mazowieckiego na lipiec

„Vanitas” – wystawa fotografii Henryka Malesy

4 lipca, godz. 17

Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Kolegialna 6

Zapraszamy na „Vanitas”, wystawę fotografię Henryka Malesy inspirowaną malarstwem holenderskimi martwymi naturami z XVII/XVIII w.

Henryk Marian Malesa – fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej ZPAF, Członek Rady Fundacji „Centrum Fotografii”, Prezes Zarządu Fundacji Fotografia Polska, Członek Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

Współpracuje z „Jazz Forum”, Galerią B&B w Bielsku Białej i Bielską Zadymką Jazzową. Ma na swym koncie około 60 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą oraz udziały w wystawach zbiorowych.

Artysta o wystawie:

„Na wystawie prezentuję 29 prac stworzonych w studiu, gdzie budowałem pełne inscenizacje wykorzystując do tego tylko oryginalne rzeczy i sprzęty z epoki oraz naturalną florę i faunę (kwiaty, owoce, owady, i inne). Wszelkiego rodzaju efekty uzyskałem wykorzystując światło naturalne i sztuczne. Fotografie nie zawierają ingerencji cyfrowej. Prace zostały oprawione w stare ramy nawiązujące w kształcie i ornamencie do epoki. Cykl fotografii Vanitas był tworzony przez 3 lata.”

Zapraszamy na wernisaż 4 lipca, o godz. 17, do małej sali wystaw czasowych Muzeum Mazowieckiego w Płocku przy ul. Kolegialnej 6. Wstęp wolny.

 

 

Wakacyjne warsztaty zawodów dawnych: spotkanie z tradycyjnym młynarstwem

7 lipca 2024 r.

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

Projekt warsztatów powstał, by zapoznać zarówno dzieci, jak i dorosłych z kulturą tradycyjną, a w szczególności z kulturą Olendrów – osadników nadwiślańskiego Mazowsza. W lipcu spotkanie w skansenie będzie dotyczyło tradycyjnego młynarstwa.

Uczestnicy poznają dawne urządzenia młyńskie, historię młynarstwa, różnice w budowie wiatraka i młyna i proces przetwórczy. Na żywo zobaczą, jak pracowały urządzenia młyńskie. A do tego będą mogli wziąć udział w warsztatach wypieku pieczywa.

Spotkanie uzupełni plenerowe przedstawienie pt. „Cudowny chleb w wykonaniu Teatru Echa. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.

Projekt jest dofinansowany z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska Edycja 2024.

 

 

Pokaz filmu „Papa się żeni” w cyklu „Kino przedwojenne w MŻM”

16 lipca, godz. 18

Muzeum Żydów Mazowieckich, ul. Kwiatka 7

Kolejną propozycją w naszym cyklu – w ramach którego we współpracy z Filmoteką Narodową-Instytutem Audiowizualnym w czerwcu, lipcu i sierpniu pokazujemy filmy polskie sprzed wybuchu II wojny światowej – jest „Papa się żeni” z 1936 r. w reżyserii Michała Waszyńskiego.

W tej komedii muzycznej Zbigniew Rakowiecki (miał trzydzieści jeden lat, kiedy jako żołnierz Armii Krajowej został rozstrzelany podczas Powstania Warszawskiego w 1944 roku) wciela się w dziennikarza, który walczy o zachowanie pracy w gazecie „Dzwonek Wieczorny”. Musi stanąć na głowie, by przeprowadzić wywiad z gwiazdami: Mirą Stellą (w tej roli wystąpiła Mira Zimińska-Sygietyńska) i Robertem Viscontim (Franciszek Brodniewicz)… W tym filmie udział wzięli również m.in. Jadwiga Andrzejewska, Antoni Fertner i Stanisław Sielański.

Reżyserem „Papy…” jest Michał Waszyński, urodzony w Kowlu jako Mosze Waks, jeden najbardziej znanych twórców polskiego kina przedwojennego. To on wyreżyserował takie hity, jak „Dybuk”, „Znachor”, „Antek policmajster” i „Pieśniarz Warszawy”. W czasie II wojny światowej przebywał na Syberii i w Armii Andersa. Po wojnie wciąż był związany ze światem kina; to on odkrył talenty Audrey Hepburn i Sophii Loren, zaś Orsonowi Wellsowi asystował przy tworzeniu filmu „Otello”.

Wstęp wolny.

 

 

TV Mazowsze

TV Mazowsze to lokalna która dostępna jest w sieci Multimedia w województwie mazowieckim oraz łódzkim. Oglądać nas można na kanale 140. Zapraszamy wszystkich do oglądania. Byłeś świadkiem ważnego wydarzenia, masz ciekawy temat napisz do nas kontakt@tvmazowsze.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *