Z uwagi na wzrost zgonów i zachorowań na bakterię Legionelli, Wodociągi Płockie podjęły decyzję o pobraniu próbek wody do badania pod kątem ewentualnej obecności bakterii.
,,Ze względu na pojawienie się bakterii Legionella w wodzie wodociągowej na południu Polski, Zarząd Wodociągów Płockich zlecił badanie wody z miejskiej sieci pod kątem ewentualnej obecności tej bakterii mimo, że obowiązujące przepisy prawne w tym zakresie nie nakazują badań. Wyniki będą nam znane za 11 dni. Podamy je do publicznej wiadomości. Na ten moment rozpoczęliśmy dezynfekcję sieci oraz jej płukanie” – podały informację Wodociągi Płockie na swoich mediach społecznościowych.
Jaką chorobą jest legioneloza
Legioneloza to choroba układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie Legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.
Jak można się zakazić
Legioneloza nie przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody).
Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą.
Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia
-
Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta.
-
Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie, odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty zanim zaczniesz z niej korzystać.
-
Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.
-
Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.
Źródło: Wodociągi Płockie
Fot. Pixabay
Szczegóły już wkrótce w mediach społecznościowych i na kanale 140 Vectra Multimedia