Wydarzenia w Muzeum Mazowieckim w styczniu

Wszystkie oddziały Muzeum Mazowieckiego w Płocku przygotowały niezwykłe wydarzenia na miesiąc styczeń.

 

13 stycznia w Muzeum Mazowieckim odbędzie się noworoczny koncert góralskiej grupy Śpisko Qmpanijo.  

Góralska kapela przybliży nie tylko jedne z najciekawszych melodii z regionu Spisza – czardasze, obyrtane i polki, ale również przeniesie słuchaczy w inne rejony Łuku Karpat. Będzie również wspólne śpiewanie kolęd.

Harmonogram występów:

13.01 o godzinie 12.00 w Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzkiej

13.01 o godzinie 16.00 w Muzeum Mazowieckim w Płocku przy ul. Tumskiej 7

13.01 o godzinie 19.00 w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim.

 

16 stycznia na spotkanie autorskie z Anną Bikont zaprasza Muzeum Żydów Mazowieckich.

Jesienią 2023 roku ukazała się jej najnowsza książka „Nigdy nie byłaś Żydówką. Sześć opowieści o dzieciach w ukryciu”. Każda z tych opowieści posiada swoją główną bohaterkę – mają one mniej lub bardziej szczęśliwe dzieciństwo, przechodzą przez piekło wojny, kiedy w czas próby ujawnia się, co jest w człowieku; a kiedy tworzy się rzeczywistość powojenna, bywa, że piekło nie znika…

Anna Bikont jest pisarką i dziennikarką. Za książkę „My z Jedwabnego” otrzymała Nagrodę Historyczną „Polityki” i European Book Prize. Wydanie amerykańskie tego reportażu znalazło się na liście stu najważniejszych książek 2016 roku według „The New York Timesa” i zostało nagrodzone National Jewish Book Award.

Wydarzenie poprowadzi Rafał Kowalski.

Spotkanie odbędzie się 16 stycznia o godzinie 18.00 w Muzeum Żydów Mazowieckich przy ul. Kwiatka 7.

 

25 stycznia w Muzeum Żydów Mazowieckich będzie można poczęstować się jabłkami, podczas święta Tu Bi Szwat.

W godzinach 10-15, w ciągu dnia pracy Muzeum Żydów Mazowieckich będzie można poczęstować się jabłkami, podczas święta – Nowy Rok Drzew, czyli Tu Bi Szwat.

Według tradycji żydowskiej właśnie w to święto (w tym roku zacznie się 24 stycznia po zachodzie słońca i zakończy dzień później po zmroku) w uśpionych drzewach owocowych zaczynają krążyć życiodajne soki. Ma to zwiastować zbliżającą się wiosnę. Tu Bi Szwat to również przypomnienie o szacunku do drzew i podziękowanie, że obdarzają one ludzi różnymi rodzajami owoców. W Izraelu tego dnia dzieci i młodzież sadzą drzewa.

 

FOT.: Muzeum Mazowieckie w Płocku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TV Mazowsze

TV Mazowsze to lokalna która dostępna jest w sieci Multimedia w województwie mazowieckim oraz łódzkim. Oglądać nas można na kanale 140. Zapraszamy wszystkich do oglądania. Byłeś świadkiem ważnego wydarzenia, masz ciekawy temat napisz do nas kontakt@tvmazowsze.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *